Oczyszczacz powietrza – jak działa i dlaczego powinien znaleźć się w Twoim domu

Oczyszczacz powietrza – jak działa i dlaczego powinien znaleźć się w Twoim domu

Smog to problem, który z roku na rok się nasila. Mimo świadomości ludzi o zagrożeniach wynikających z wdychania zanieczyszczonego powietrza, stężenie szkodliwych substancji jest wciąż duże. Takie warunki utrzymują się nie tylko na zewnątrz, ale przenikają również do wnętrz mieszkań, o które w sposób szczególny należy zadbać. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie oczyszczaczy powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Urządzenia różnią się od siebie pod wieloma względami. Dostępne są produkty tylko oczyszczające, ale też takie, które wyposażono dodatkowo w nawilżacz lub jonizator powietrza. Oczyszczacz wymusza swoją pracą ruch powietrza, dzięki czemu zasysa je do wewnątrz, gdzie następuje proces filtracji i w zależności od modelu – jonizacji lub nawilżania. Produkt to doskonały sposób na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i czystości powietrza w pomieszczeniach, które coraz częściej narażone są na suchość, nadmiar roztoczy i szkodliwych związków chemicznych. Oczyszczacze w sposób szczególny dedykowane są osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie, ponieważ swoim działaniem usuwają znaczną ilość alergenów z powietrza.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz?

Istnieją parametry, po których można poznać, czy wybrany sprzęt będzie wysokiej jakości i co najważniejsze, podoła zadaniu, jakim jest dokładne oczyszczenie wnętrza. Jednym z nich jest filtr HEPA. Jeśli oczyszczacz go nie posiada to znak, że należy zrezygnować z zakupu. Filtry HEPA wyłapuje aż 99,97 % cząsteczek nie większych niż 0,3 µm, a więc również te pyły, które zawieszone są w powietrzu. Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to, jakiej filtr HEPA jest klasy, ponieważ im niższa, tym gorsze jego działanie. Najlepiej, aby oczyszczacz posiadał filtr HEPA H13, tak jak jest to w przypadku KC-A40EUW firmy Sharp czy też połączenie filtru HEPA H10 z filtrem węglowym w modelu FU-Y30EU-W.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest głośność pracy. Warto wybrać ten produkt, który ma kilka trybów pracy – cichy, który idealnie dostosowuje się do użytkowania podczas nocy, a także średni i wysoki do pracy w dzień.

Istotną role przy wyborze pełni również pobór mocy. Oczyszczacz, który będzie pobierał zbyt energii nie tylko wyszczupli portfel, ale prawdopodobnie będzie również niezwykle głośno procował. Optymalny wynik to od 4 do 25W w zależności od używanego trybu.

Nie można również zapomnieć o designie, który co prawda nie jest najistotniejszy, ale powinien jednak wpisywać się we wnętrze wykazując się choć w minimalnym stopniu estetyką. Coraz więcej firm zwraca uwagę na to, aby prezentowane modele miały nowoczesny wygląd.

Najlepsze oczyszczacze powietrze dostępne na rynku

Miejsce pierwsze zajmuje oczyszczacz powietrza KC-G60EUW marki Sharp. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na inteligentną pracę urządzenia, które po włączeniu dostosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniu, a więc wykrywa rodzaj zanieczyszczeń oraz poziom ich stężenia, po czym sam przełącza się na tryb, który w najbardziej skuteczny sposób oczyści powietrze. Urządzenie dodatkowo posiada funkcje nawilżania i jonizacji powietrza.

Kolejne miejsce należy do modelu KC-D40EUB, które zachwyca niepowtarzalnym designem. Czarna obudowa prezentuje się niezwykle elegancko. Produkt wyposażony jest w intuicyjny panel sterowania, który wskazuje między innymi aktualny stan powietrza. Pełni funkcje oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora powietrza.

Back to Top