Neurologia

Neurologia

     Każdy z nas miał okazję słyszeć o takiej profesji jak neurolog. Czy to podczas rozmów ze znajomymi, z rodzinom czy w ulubionym serialu. Nie każdy jednak faktycznie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się neurolog i za jak ważną dziedzinę medycyny odpowiada neurologia. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego, czym jest neurologia a także kiedy powinniśmy zastanowić się nad udaniem się do neurologa. 

Czym jest neurologia

     Neurologia to dziedzina, która w głównej mierze zajmuje się wszelkimi schorzeniami związanymi z układem nerwowym. Jest to obszar medycyny, który bada wszelkie czynniki odpowiadające za niszczenie układu nerwowego. Bliską i bardziej popularną dziedziną zbliżoną obiektem badań jest psychiatria, jednak dotyka ona innych elementów układu nerwowego. Zadaniem neurologa jest więc identyfikacja schorzeń takich jak padaczka, choroba Parkinsona, migreny, udary mózgu czy chorobę Alzheimera. Oprócz identyfikacji choroby, neurolog decyduje również o ścieżce leczenia oraz całym przebiegu tego procesu. 

Kiedy powinniśmy udać się na badania neurologiczne

     Nie wszystkie nasze obawy związane z bólem głowy powinny być konsultowane z neurologiem, jednak jeśli odczuwamy bardzo często silny ból głowy, jest to odpowiedni powód ku temu, by złożyć wizytę u neurologa. Są również sytuacje, które wymagają stosunkowo pilnego sprawdzenia przez lekarza. (https://semperfortis.pl/poradnie/neurologia/uslugi/) Wszelkiego rodzaju urazy głowy wynikłe w wypadkach i innych zdarzeniach powinny być bezwzględnie weryfikowane przez lekarza neurologa. Jeśli mamy problem z gwałtownym pogorszeniem się pamięci, orientacji czy zdolności myślenia, również powinniśmy udać się na wizytę do neurologa. 

Jak wygląda badanie neurologiczne

     Podobnie jak inne specjalizacje, również w przypadku wizyty u neurologa pacjent na samym początku jest pytany o szereg rzeczy. W momencie gdy wywiad się zakończy, lekarz może stwierdzić potrzebę wykonania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Oba rodzaje badań są bardzo szczegółowe i po ich wykonaniu neurolog może stwierdzić każdą nieprawidłowość naszego układu nerwowego. 

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/

Back to Top