Zgodnie z definicją, maść określana jest jako półstała postać leku przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Na uwagę zasługuje jej szerokie zastosowanie – najczęściej bywa stosowana w przypadku skóry, błon śluzowych, odbytu, oczu, nosa, uszu i pochwy. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć rodzaje maści z uwzględnieniem ich szerokiego zastosowania. Zapraszamy do lektury!
Definicja medyczna
Maść składa się z substancji leczniczej, która została uprzednio zemulgowana, bądź zdyspergowana w substancji określanej mianem podłoża. Postać oraz konsystencja maści sprawia, że umożliwone jest łatwe jej rozsmarowywanie oraz odpowiedni poziom przyczepności. Zgodnie z opiniami ekspertów, maści powinny być jednorodne w całej swej objętości. Ich działanie może być miejscowe, czyli wpływać wyłącznie na naskórek, bądź ogólnoustrojowe (substancja przenika do krwi). Produkcja maści ma charakter masowy – przemysłowy. Zwarte substancje znajdują się w plastikowych, bądź rzadziej – metalowych tubkach dających możliwość bezpiecznego i szybkiego dozowania. Bywa także, że maści przygotowane są w aptekach – wówczas zamyka się je w plastikowych pojemnikach, bądź walcowatych pudełkach.
Czy maść jest skuteczna?
Oczywiście na powyższe pytanie nie da odpowiedzieć się wprost i konkretnie, gdyż skuteczność maści zależy od mnóstwa czynników. Dotarliśmy jednak do materiałów, których owa skuteczność poddana jest kilku teoriom. Najważniejsza z nich mówi o tym, iż o skuteczności maści w postaci leku świadczą dwa parametry – dostępność farmaceutyczna oraz dostępność biologiczna. W praktyce oznacza to, że jeśli maść ma wywierać konkretne działanie farmakologiczne, to substancja czynna musi najpierw się z niej uwolnić. Szybkość tego procesu określa z kolei wspominana dostępność farmaceutyczna – i analogicznie wchłanianie uwolnionej wcześniej substancji jest określane poprzez dostępność biologiczną.
Podział i rodzaje maści
Istnieje wiele podziałów maści, a uwarunkowane jest to konkretnym zastosowaniem. Wyróżniamy zatem podziały związane z miejscem działania, rodzajem postaci fizykochemicznej oraz zastosowaniem podłoża maściowego. W opinii ekspertów najważniejszy jest podział pierwszy w którym wyróżniamy m.in. maści diadermalne, endodermalne oraz epidermalne.
Sprawdź też: Karma dla zwierząt – Albert Fresh