Herbata – co warto o niej wiedzieć?

Herbata – co warto o niej wiedzieć?

Herbata to jeden z najchętniej wybieranych napojów, który popularnością dorównuje kawie. Co sprawia, że tak często po niego sięgamy? I dlaczego jedna filiżanka herbaty dziennie może każdemu wyjść na zdrowie?

Jak powstaje herbata?

Herbata rośnie na plantacjach, w formie przyciętych do wysokości 1,5 krzewów. Jej liście zrywa się przez cały rok, a następnie zostawia na kilkanaście godzin do zasuszenia. Kolejnym etapem jest przełamywanie lub miażdżenie liści, w zależności od tego, czy herbata ma być liściasta czy granulowana. Tak przygotowany surowiec jest poddawany procesowi fermentacji. W rezultacie herbata nabiera odpowiedniego aromatu i uzyskuje czerwono-pomarańczowy kolor.  Ostatnim etapem jest podgrzanie, które polega na przejściu przez liście strumienia gorącego powietrza. Dzięki temu następuje zatrzymanie procesów chemicznych.

Popularne odmiany herbaty

Jedną z najpopularniejszych odmian jest herbata czarna, czyli wyrazisty napar o ciemnej barwie. Ze względu na zawartość kofeiny, mocno pobudza, ma również działanie bakteriobójcze.

Innym popularnym rodzajem jest herbata zielona uważana za najzdrowszą. Doskonale eliminuje toksyny, ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ponadto obniża poziom cholesterolu i chroni serce.

Lecznicze właściwości ma również herbata biała, czyli napar o jasnej barwie i delikatnym smaku. Zawiera sporo witaminy C oraz polifenole spowalniające procesy starzenia. Z tego powodu nazywana jest herbatą młodości. 

Podobną popularnością cieszy się herbata czerwona, którą cechuje duża zawartość kofeiny. Z tego powodu napar ma wyrazisty smak i aromat. Herbata jest skuteczna w walce z nadprogramowymi kilogramami, ponadto działa moczopędnie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Jednym z jej rodzajów jest herbata pu-erh.

Najmniej popularna w Europie jest niebieska lub turkusowa herbata (ulung).  To napój, który obniża poziom stresu, wspomaga układ krwionośny i reguluje florę bakteryjną w jelicie grubym. Ponadto poprawia trawienie i metabolizm. Z powodu właściwości często jest nazywana nektarem świata.

Właściwości herbaty

Napój z herbaty ma wiele właściwości leczniczych. Chroni serce i zapobiega działaniu  wolnych rodników, tym samym spowalniając procesy starzenia. Ze względu na zawartość kofeiny, jest dobrym źródłem energii. Herbata jest też wykorzystywana w kosmetologii jako składnik kosmetyków i maści na skórę. Ponadto jest substancją barwiącą i w połączeniu z henną daje ciepłą, kasztanową barwę.

Back to Top