Choć większości osób bakterie kojarzą się raczej negatywnie, z chorobami, które powodują niektóre ich gatunki, to należy pamiętać, że z tą grupą drobnoustrojów wiąże nas bardzo silna relacja. Dość powiedzieć, że żyjące w naszym organizmie bakterie znacząco przewyższają swoją liczebnością nasze własne komórki. Lwia część tych stworzeń mieszka w naszych jelitach, gdzie pełnią bardzo ważne funkcje. Należy do nich syntetyzowanie potrzebnych nam do życia witamin oraz neuroprzekaźników, czyli substancji, które pośredniczą w przekazywaniu impulsów przez nasz układ nerwowy. Wszystko to otrzymujemy od bakterii w zamian za udzielanie im schronienia w naszych wnętrznościach i żywienie ich spożywanym przez nas pokarmem. Ta symbioza, w której żyjemy, jest bardzo ważna dla obu stron. Dlatego też utrata naszej flory bakteryjnej to potężny cios dla naszego organizmu. Dzieje się tak na przykład, gdy przyjmujemy antybiotyki podczas inwazji „złych” bakterii na nasz organizm. Leki te zabijają niestety nie tylko atakujące nas drobnoustroje, ale dziesiątkują również symbiotyczne bakterie w naszych jelitach. W takich sytuacjach na scenę wkraczają probiotyki.
Czym jest probiotyk? (zobacz)

Probiotyki, które możemy kupić w aptekach, to żywe kultury bakterii, które podane doustnie kolonizują nasze jelita i pomagają odtworzyć ich florę bakteryjną. Są to najczęściej bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, ale do organizmów wchodzących w skład probiotyków mogą należeć też na przykład drożdże. Probiotyki najczęściej stosuje się po przebytej antybiotykoterapii, aby jak najszybciej zregenerować straty, jakie odniosła populacja bakterii w naszym układzie pokarmowym. Można je również stosować przy leczeniu lub łagodzeniu objawów różnych chorób. Bakterie kwasu mlekowego wykazują dobroczynne działanie na przykład w przypadkach nietolerancji laktozy.
Stosowanie probiotyków (https://www.apteka-rozana.eu/probiotyki.html) jest zazwyczaj bezpieczne. Do nielicznych sytuacji, w których mogą wystąpić powikłania, należy uszkodzenie błony śluzowej jelita, przez co bakterie mogą przeniknąć do naszego układu krwionośnego, gdzie ich obecność jest niekorzystna.
Współpraca: Apteka Różana