Czym jest neurologia i jakimi obszarami medycyny się zajmuje?

Czym jest neurologia i jakimi obszarami medycyny się zajmuje?

Wielu z nas zetknęło się w ciągu swojego życia z przychodnią neurologiczną. Jest to miejsce, do którego trafiają nie tylko starsi pacjenci, ale właściwie osoby w każdym wieku. Czym jest neurologia i jakimi obszarami medycyny się zajmuje? 

Czym zajmuje się neurologia?

Neurologia to nic innego, jak tylko obszar medycyny, który zajmuje się leczeniem przypadłości związanych z obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym. (https://semperfortis.pl/poradnie/neurologia/uslugi/) Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) obejmuje zarówno mózg, jak i rdzeń kręgowy, dlatego to właśnie wszystkie problemy związane z tym obszarem powinny być konsultowane ze specjalistami w tej dziedzinie. Ze względu na to, że obszarem zainteresowania nefrologii jest mózg, nauka ta bardzo często zazębia się z psychiatrią, a lekarze specjaliści z tych dwóch dziedzin chętnie ze sobą współpracuje. Neurolog niekiedy może także pomóc w problemach z bólem kręgosłupa. 

Sprawdź też: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Naturalne-artykuly-higieniczne-1406.html

Jakie choroby wyleczymy w poradni neurologicznej? 

Wiele osób z pewnością zastanawia się jakie objawy należy konsultować w przychodni neurologicznej. Neurologia jest obszarem medycyny, który pomoże nam w przypadkach wszelkiego rodzaju zaburzeń czucia, skurczów i drżenia mięśni, problemów z pamięcią, zaburzeń równowagi, zawrotów głowy, szumów usznych czy nawet problemów ze zwieraczami. Objawy neurologiczne mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są przyczyną urazu, mogą jednak świadczyć o rozwijających się guzach czy różnego rodzaju postępujących chorobach lub zwyrodnieniach kręgosłupa. 

Do neurologa najczęściej zostajemy skierowani w momencie, kiedy podejrzewa się u nas takie choroby jak rwa kulszowa, różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa, padaczka czy nawracające migreny. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się także tak poważnymi problemami jak guzy mózgu, choroba Parkinsona czy Alzheimera. 

Jak widać neurologia to niezwykle szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się różnego rodzaju chorobami związanymi z układem nerwowym. Nurolofzy bardzo bardzo często współpracują z psychiatrami oraz pomagają w leczeniu nowotworów. 

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/

Back to Top